Ayasofya’nın Gizli Tarihi

Pelin Çift ile Gündem Ötesi Kitaplığı "Ayasofya'nın Gizli Tarihi"
Pelin Çift ile Gündem Ötesi Kitaplığı
“Ayasofya’nın Gizli Tarihi”

TRT ekranlarında yayımlanan Gündem Ötesi programı sunucusu Pelin Çift ve araştırmacı yazar Erhan Altunay’ın birlikte kaleme aldıkları “Ayasofya’nın Gizli Tarihi” kitabı çıktı…

Kitap İstanbul’un isyanlar, işgaller, yangınlar ve depremler geçirmiş, nice imparatorlar, sultanlar görmüş kutsal mabedi Ayasofya’nın sırlarla dolu tarihini aydınlatıyor.

“Ayafosya’nın Gizli Tarihi”, Haçlılardan Tapınak Şövalyelerine, Kudüs’ten Avrupa’ya, Hz. Süleyman’dan Fatih Sultan Mehmet’e, Doğu Biraderlerinden Haşhaşilere, kutsal kâseden ahit sandığına ve daha nicelerine dair bir dolu bilgiyi gün ışığına çıkarıyor. Kitapta yanıtı aranan sorulardan bazıları şunlar:

“Kehanetlerde Ayasofya’dan nasıl bahsediliyor?

*Ayasofya’nın içindeki gizemli sembollerin anlamı ne?

*Hangi gizli örgütler Ayasofya’ya izlerini bıraktı? Bu işaretler hangi amaçla mabede gizlendi?

*Ayasofya’nın dehlizleri nerelere uzanıyor?

*Tapınakçılar Ayasofya’yı nasıl hedefine aldı? Ayasofya’da hangi kutsal emanetleri aradı?

*Mabedi kirletmek adına içinde türlü sapkınlıklar yapanlar kimlerdi?

*Fatih Sultan Mehmet, fetih sonrasında kılıç hakkı Ayasofya’da nasıl değişiklikler yaptırdı?

*Fatih Sultan Mehmet’in Bellini’ye yaptırdığı ünlü tablosu Ayasofya ile ilgili hangi gizemi barındırıyor?

*İstanbul işgal altındayken “Ayasofya’da haç görmektense onu yıkarım” diyerek düşmandan koruyan gizli kahramanlar kimlerdi?”

. Admin

Muhammet Emin Kabakuş - 1982’de Erzurum’da doğdum. İlkokuldan sonra Gaziler Kur'an Kursuna devam ederek hafız oldum. Erzurum Lisesini bitirdim. Askerlik görevini Kosova Prizren'de tamamladım. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. Evliyim. İki çocuk babasıyım. Bir kamu kuruluşunda bilişim alanında çalışmaktayım. İnternet yayıncılığının ülkemizde yeni yeni gelişmeye başladığı dönemde Humakuşu adlı web sayfasını kurdum. Erzurum’un kültür ve sanat hayatını konu alan bu dijital yayıncılığı, aynı adı taşıyan derginin basılıp yayınlanması takip etti. Web yayıncılığının yaygınlaştığını, Erzurum’u konu alan internet sitelerinin çoğaldığını, muhtevalarının benzer ve dar bir çerçevede kaldığını görünce bir başka alana yöneldim. Daha geniş çevrelerce takip edildiğini görmekten mutluluk duyduğum Edibane.com adlı bu internet sitesini kurdum. Sekiz yıldır yayındayım. Nice sekiz yıllarda sizlerle birlikte olmayı diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.