Bekir Sıtkı Erdoğan

Bekir Sıtkı Erdoğan

bekirsıtkıerdoganBekir Sıtkı Erdoğan, 1926 yılında Karaman´da doğdu. Kuleli Askeri Lisesi ve Kara Harp Okulu mezunu Erdoğan, kıta subaylığı yaptı.
Ankara Üniversitesi, Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesini de bitiren Edoğan, Heybeliada Deniz Lisesi, İstanbul Alman Lisesi ve Marmara Koleji´nde edebiyat öğretmenliği yaptı.
Aruz, hece ve serbest vezinle şiirler yazan Erdoğan´ın şiirlerinden bazıları bestelenirken, rubai türündeki şiirleri Hisar Dergisi’nde yayımlandı.Şiirlerinden bazıları bestelendi. Rubai türündeki şiirleri Hisar Dergisi’nde yayımlandı. rubai türündeki şiirleri birçok dergide yayımlandı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 50. yılına atfen, 50. Yıl Marşı’nı yazdı.

Bekir Sıtkı Erdoğan, 24 Ağustos 2014’te tedavi gördüğü GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesinde hayatını kaybetti.
Meşhur şarkı sözleri:

Kara gözlüm efkarlanma gül gayri (1963)
Hancı (1977)

Ödülleri:

1973’te Cumhuriyet’in 50. Yılı Şiir Yarışmasını Ellinci Yıl Marşı ile kazandı. Marşı, Necil Kazım Akses besteledi.

ESERLERİ:
Şiir kitapları
Bir Yağmur Başladı (1949-1957)
Dostlar Başına (1965)
Kışlada Bahar (1970)
Binbirinci Gece

. Admin

Muhammet Emin Kabakuş - 1982’de Erzurum’da doğdum. İlkokuldan sonra Gaziler Kur'an Kursuna devam ederek hafız oldum. Erzurum Lisesini bitirdim. Askerlik görevini Kosova Prizren'de tamamladım. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. Evliyim. İki çocuk babasıyım. Bir kamu kuruluşunda bilişim alanında çalışmaktayım. İnternet yayıncılığının ülkemizde yeni yeni gelişmeye başladığı dönemde Humakuşu adlı web sayfasını kurdum. Erzurum’un kültür ve sanat hayatını konu alan bu dijital yayıncılığı, aynı adı taşıyan derginin basılıp yayınlanması takip etti. Web yayıncılığının yaygınlaştığını, Erzurum’u konu alan internet sitelerinin çoğaldığını, muhtevalarının benzer ve dar bir çerçevede kaldığını görünce bir başka alana yöneldim. Daha geniş çevrelerce takip edildiğini görmekten mutluluk duyduğum Edibane.com adlı bu internet sitesini kurdum. Sekiz yıldır yayındayım. Nice sekiz yıllarda sizlerle birlikte olmayı diliyorum.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Orhan Kemal

15 Eylül 1914’te Adana’nın Ceyhan ilçesinde doğmuştur. Asıl adı Mehmet Raşit Öğütçü’dür. Orhan Kemal, 1943’te …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.