Erzurum’da el yazması eserlere koruma

elyazmasieserlerekorumaErzurum El Yazma Eserler Bölge Kütüphanesi’nde 910 el yazması eserin onarımının yapıldıktan sonra dijital ortama aktarıldığı bildirildi.
Tarihi el yazması ve nadir eserleri dijital ortama aktararak söz konusu eserleri koruma altında aldı. İl Halk Kütüphasi binası içerisindeki özel bir odada koruma altına alınan el yazması eserlerden yararlanmak isteyenlere dijital verilerini sunuluyor. Erzurum Bölge Yazma Eser Kütüphanesi Müdürü Selahattin Durgun, envanterlerindeki 910 el yazması eserin büyük bir titizlikle onarıldıktan sonra dijital ortama aktarıldığını söyledi. El yazması eserlerin toplumların ortak hafızası olduğunu ve büyük değer taşıdıklarına vurgu yapan Durgun,”El yazması eserlerin toplumun hafızasını oluşturuyor. Bu eserlerin korunması ve gelecek nesillere aktarılması büyük önem taşıyor. Kütüphanemizde birbirinden değerli ve önemli 910 el yazması eser ile 5 bin 600 nadir eser özel bir ortamda dijital ortama aktarıldı. Bu sayede akademisyenler ve diğer araştırmacıların kullanımına hazır hale getirildi.” diye konuştu.
Kütüphane olarak vatandaşların ellerindeki el yazması eserleri satın alma yoluyla ulusal kültüre kazandırdıklarını da belirten Durgun bu amaçla vatandaşların ilgisini beklediklerini ifade etti. Bağış yoluyla da el yazması ve nadide eserleri kabul ettiklerine işaret eden Durgun,”Kültürel hazinelerimizin başında gelen el yazması eserlerin kütüphanemize kazandırılması çok önemli. Vatandaşlarımızdan ellerindeki el yazması eserleri bize getirip ücret karşılığında satmalarını ya da bağışlamalarını talep ediyoruz. Satın aldığımız ya da bağış yoluyla elde ettiğimiz el yazması eserleri özel ortamlarda ısı, ışık, nem, kirli hava gibi olumsuzluklardan koruma altına alıp, gelecek nesillere aktarıyoruz. Bu konuda vatandaşlarımızın duyarlığını bekliyoruz.” diye konuştu.

. Admin

Muhammet Emin Kabakuş - 1982’de Erzurum’da doğdum. İlkokuldan sonra Gaziler Kur'an Kursuna devam ederek hafız oldum. Erzurum Lisesini bitirdim. Askerlik görevini Kosova Prizren'de tamamladım. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. Evliyim. İki çocuk babasıyım. Bir kamu kuruluşunda bilişim alanında çalışmaktayım. İnternet yayıncılığının ülkemizde yeni yeni gelişmeye başladığı dönemde Humakuşu adlı web sayfasını kurdum. Erzurum’un kültür ve sanat hayatını konu alan bu dijital yayıncılığı, aynı adı taşıyan derginin basılıp yayınlanması takip etti. Web yayıncılığının yaygınlaştığını, Erzurum’u konu alan internet sitelerinin çoğaldığını, muhtevalarının benzer ve dar bir çerçevede kaldığını görünce bir başka alana yöneldim. Daha geniş çevrelerce takip edildiğini görmekten mutluluk duyduğum Edibane.com adlı bu internet sitesini kurdum. Dokuz yıldır yayındayım. Nice dokuz yıllarda sizlerle birlikte olmayı diliyorum.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Kitap temizleme cihazı

Bu cihaz kitaplarda oluşan tozlanmaları, oluşan bakterileri yüzde yüz oranında temizliyor. ‘Book Shower’ isimli “kitap …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.