Ethem Pertev Paşa

ethempertevpasaDevlet adamı, şair. Özel öğrenim gören Ethem Pertev Paşa, genç yaşta Divan kalemi’nde görev aldı. 1846-1863 arasında Trabzon Valisi Halil Rıfat Paşa’nın yanında mektupçuluk yaptı. Bu valiyle birlikte bir çok il dolaştı. Fransızca öğrendikten sonra  Berlin Sefareti’nde kâtiplikle görevlendirildi. Yurda dönüşünde Tercüme Odası’na girdi. Daha sonra pasaport Dairesinde müdürlüğe getirildi. Çeşitli ilçelerde kaymakam mutasarrıf ve Paşa olarak görevler yaptı. Kastamonu Valisi oldu. Bu görevdeyken öldü.

Mecmua-i Fünun ve Hakâyık ul-Vekayi dergilerinde incelemeler, manzum çeviriler ve risaleler de yayınlandı. 1884’te yayınlanan “Habnâme ve Lâhikası” adlı yapıtında masonluğu anlatmaktadır.

. Admin

Muhammet Emin Kabakuş - 1982’de Erzurum’da doğdum. İlkokuldan sonra Gaziler Kur'an Kursuna devam ederek hafız oldum. Erzurum Lisesini bitirdim. Askerlik görevini Kosova Prizren'de tamamladım. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. Evliyim. İki çocuk babasıyım. Bir kamu kuruluşunda bilişim alanında çalışmaktayım. İnternet yayıncılığının ülkemizde yeni yeni gelişmeye başladığı dönemde Humakuşu adlı web sayfasını kurdum. Erzurum’un kültür ve sanat hayatını konu alan bu dijital yayıncılığı, aynı adı taşıyan derginin basılıp yayınlanması takip etti. Web yayıncılığının yaygınlaştığını, Erzurum’u konu alan internet sitelerinin çoğaldığını, muhtevalarının benzer ve dar bir çerçevede kaldığını görünce bir başka alana yöneldim. Daha geniş çevrelerce takip edildiğini görmekten mutluluk duyduğum Edibane.com adlı bu internet sitesini kurdum. Dokuz yıldır yayındayım. Nice dokuz yıllarda sizlerle birlikte olmayı diliyorum.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Aşık Mevlüt İhsani

1928 yılında, Şenkaya’nın (1950 yılına dek Sarıkamış’a bağlı olan) Çermik köyünde doğdu. Asıl adı Mevlüt …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.