Mevlana Müzesi ziyaretçi rekoru kırdı

Konya Mevlâna Asitanesi
Konya Mevlâna Asitanesi

Konya’da bulunan Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin türbesinin de bulunduğu Mevlana Müzesi, 2015 yılında 2 milyon 581 bin 5 turist ile yine bir ziyaretçi rekoruna imza attı.
Mevlana Müzesi, Türkiye genelinde en çok ziyaretçi ağırlayan müzeler içerisinde yer alıyor.
Tasavvufta Mevlevi yolunun öncüsü Hazreti Mevlana’nın “gel” çağrısına uyarak, manevi havayı teneffüs etmek için Konya’ya gelen ziyaretçiler, her yıl Kubbe-i Hadra’nın (Yeşil Kubbe) altında buluşuyor.

Konya Mevlâna Külliyesi, teşekkül, teşkilât ve misyon itibariyle Mevlevîliğin “Âsitânesi” ‘dir. Farsça’dan dilimize geçen “Âsitân” kelimesi, “Eşik; Padişahların, önder ve liderlerin dergahı; Nebilerin, velilerin kabirleri; Payitaht (Başkent)” gibi anlamlara gelir. Âsitânelerin “Dergah”, “Tekke”, “Zaviye”, gibi tarikat yapılarından farklı yönlerini şöylece sıralayabiliriz:
Âsitâneler, bir tarikatın ana, merkez binasıdır.
Âsitâneler, çeşitli yerlerde açılan şubeleriyle çalışır, onlara merkezlik eder.
Âsitâneler, taşıdığı idari vazife, sorumluluk gereği görevlisi bol ve tam teşekküllü idari binalardır.
Tarikate girmek isteyenler “Çile”yi âsitânede çıkarırlardı.
Tarikat liderinin kabrinin bulunduğu yapıdır. Bu sebeble Âsitâneye “Huzur”, “Huzur-u Pir”, “Pir Evi” de denilmiştir.
İşte Konya Mevlâna Ma’muresi, bütün bu özelliklere sahip bulunan “Mevlevî Âsitânesi” dir.
“Dergâh” ise Farsça “Kapı, kapı mahalli, eşik, tekke, toplanılacak yer,” gibi anlam gelir. Daha geniş anlamlara ve mahiyete sahiptir.
“Tekke” kelimesinin doğru şekli “Tekye”dir. Farsçadır. “Dayanak, Dayanılacak yer” demektir. Sûfilerin toplantı ve kalacak yerlerine verilen genel addır.
“Zaviye”, “Sığınılacak yer, bucak, köşe” anlamındadır. Tekke’den daha küçük, mütevazi yapılardır.

. Admin

Muhammet Emin Kabakuş - 1982’de Erzurum’da doğdum. İlkokuldan sonra Gaziler Kur'an Kursuna devam ederek hafız oldum. Erzurum Lisesini bitirdim. Askerlik görevini Kosova Prizren'de tamamladım. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. Evliyim. İki çocuk babasıyım. Bir kamu kuruluşunda bilişim alanında çalışmaktayım. İnternet yayıncılığının ülkemizde yeni yeni gelişmeye başladığı dönemde Humakuşu adlı web sayfasını kurdum. Erzurum’un kültür ve sanat hayatını konu alan bu dijital yayıncılığı, aynı adı taşıyan derginin basılıp yayınlanması takip etti. Web yayıncılığının yaygınlaştığını, Erzurum’u konu alan internet sitelerinin çoğaldığını, muhtevalarının benzer ve dar bir çerçevede kaldığını görünce bir başka alana yöneldim. Daha geniş çevrelerce takip edildiğini görmekten mutluluk duyduğum Edibane.com adlı bu internet sitesini kurdum. Sekiz yıldır yayındayım. Nice sekiz yıllarda sizlerle birlikte olmayı diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.