Nazım Hikmet Ran

nhikmetranNâzım Hikmet Ran 15 Kasım 1901 yılında doğmuştur, ancak 15 Ocak 1902 Selanik nüfusuna kayıtlı olduğu bilinmektedir. Lakabı “Mavi Gözlü Dev” veya “Güzel Yüzlü Şair”dir. Yasaklı olduğu yıllarda Orhan Selim, Ahmet Oğuz, Mümtaz Osman ve Ercüment Er adlarını da kullandığı olmuştur. Hatta İt Ürür Kervan Yürür kitabı Orhan Selim imzasıyla çıkmıştır.

Nazım Hikmet Ran, yasaklı olduğu yıllarda pek çok kez takma isim kullanarak yazılar kaleme almıştır. Bunlardan bazıları; Orhan Selim, Ahmet Oğuz Saruhan, Mümtaz Osman ve Ercüment Er olarak bilinir.

Türkiye’de serbest nazımın ilk uygulayıcısı ve çağdaş Türk şiirinin önemli isimlerindendir. Uluslararası bir üne ulaşmış ve adı 20. yüzyıl’ın ilk yarısında yaşamış olan dünyanın en büyük şairleri arasında anılmıştır. Eserleri birçok dile çevrilmiştir. Mezarı halen Moskova’da bulunmaktadır. Türkiye Komünist Partisi (TKP) üyesi olup ayrı ayrı toplam 11 davadan yargılanmıştır.
Eserleri birçok ödül almıştır. Türkiye’deki yaşamının çoğunu hapiste geçirmiş daha sonra Moskova’ya gitmiştir. 1951 yılında Türk vatandaşlığından çıkarılmış, 2009 yılında geri alınmıştır.
Nazım Hikmet, 1938’de cezaevine girmiş ve şiirleri yasaklanmıştır. Türkiye’de ancak ölümünden iki yıl sonra 1965’te şiirleriyle yeniden önem kazanmıştır. Nazım Hikmet 3 Haziran 1963 yılında Moskova’da vefat etmiştir.

Hakkımda Admin

"Edibane.com" divan edebiyatı şiirlerinden, modern şiirlere, halk edebiyatından güncel konulara kadar çok çeşitli muhtevayı barındırıyor. Eklediğimiz içeriklerle ilgili görüşlerinizi yorum kısmından, sitemizde yer almasını istediğiniz içerikleri iletişim kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Bekir Sıtkı Erdoğan

Bekir Sıtkı Erdoğan, 1926 yılında Karaman´da doğdu. Kuleli Askeri Lisesi ve Kara Harp Okulu mezunu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.