Nihani

nihaniAsıl adı Mustafa olan Nihani, Şenkaya İlçesi Bardız Bucağı’nın Güreşken köyünde 1889 yılında doğmuştur, Nihani de diğer halk şairleri gibi bir çok vilayet gezmiş, Birinci Dünya Savaşı’nda önce Rusya’ ya gitmiş ,Türk boylu yerleşim merkezlerinde aşıklık yapmıştır.

Narmanlı Sümmani’nin Nihani üzerinde büyük tesiri vardır,Sümmani kadar kuvvetli şair olmasına rağmen , onu daima kendisine örnek almış ve üstad tanımıştır, Ayrıca Posof’lu Aşık Zülali’ nin de Nihani üzerinde büyük etkisi olmuştur,

İrtica gücü de oldukça kuvvetli olan Nihani ,zamanında bir çok aşıkla değişerek bu kabiliyetini ortaya koymuştur, 1972 yılında Ankara’da ölmüş ve kendi köyünde defnedilmiştir.

. Admin

Muhammet Emin Kabakuş - 1982’de Erzurum’da doğdum. İlkokuldan sonra Gaziler Kur'an Kursuna devam ederek hafız oldum. Erzurum Lisesini bitirdim. Askerlik görevini Kosova Prizren'de tamamladım. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. Evliyim. İki çocuk babasıyım. Bir kamu kuruluşunda bilişim alanında çalışmaktayım. İnternet yayıncılığının ülkemizde yeni yeni gelişmeye başladığı dönemde Humakuşu adlı web sayfasını kurdum. Erzurum’un kültür ve sanat hayatını konu alan bu dijital yayıncılığı, aynı adı taşıyan derginin basılıp yayınlanması takip etti. Web yayıncılığının yaygınlaştığını, Erzurum’u konu alan internet sitelerinin çoğaldığını, muhtevalarının benzer ve dar bir çerçevede kaldığını görünce bir başka alana yöneldim. Daha geniş çevrelerce takip edildiğini görmekten mutluluk duyduğum Edibane.com adlı bu internet sitesini kurdum. Sekiz yıldır yayındayım. Nice sekiz yıllarda sizlerle birlikte olmayı diliyorum.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Aşık Mevlüt İhsani

1928 yılında, Şenkaya’nın (1950 yılına dek Sarıkamış’a bağlı olan) Çermik köyünde doğdu. Asıl adı Mevlüt …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.