Noksani Baba

noksanibaba01Asıl adı İsmail olan Noksanı, XVIII. yüzyılın sonlarında Erzurum’da doğdu. Baba adı İbrahim’dir. Medrese tahsili gören aşık, Pasin’in (Hasankale) köylerinden birinde yaşayan Güllü ile evlendi. Üç çocuğu oldu. Dinî akidele re bağlı bir şahıs olan İsmail, 30 yaşında Sadık Dede’nin irşadı ile uyandı. Bu tarihten sonra Taşmağazaları Caddesi’nde açtığı dükkandan elde ettiği kazançla geçimini temin etti. Karısı yüzünden itibarını kaybettiği için, şeyhi ona, Noksanı mahlasını verdi. Doğu, Orta ve Güney Anadolu’da Alevî-Bektaşi muhitlerinde tanınan Noksanî, Endek köyünü ziyareti sırasında öleceğini dostlarına söylemiş ve evine dönünce bu dünyadan göçmüştür .
Şiirleri kitap halinde yayınlanan Noksanı aruz ve hece vezniyle yazdığı şiirlerinde daha ziyade tasavvufı düşünceleri terennüm etmekle birlikte; yer yer lirik şiirler, taşlamalar ve rakamlar üzerine kurulmuş lügazlarda da oldukça başarılı olmuştur.

. Admin

Muhammet Emin Kabakuş - 1982’de Erzurum’da doğdum. İlkokuldan sonra Gaziler Kur'an Kursuna devam ederek hafız oldum. Erzurum Lisesini bitirdim. Askerlik görevini Kosova Prizren'de tamamladım. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. Evliyim. İki çocuk babasıyım. Bir kamu kuruluşunda bilişim alanında çalışmaktayım. İnternet yayıncılığının ülkemizde yeni yeni gelişmeye başladığı dönemde Humakuşu adlı web sayfasını kurdum. Erzurum’un kültür ve sanat hayatını konu alan bu dijital yayıncılığı, aynı adı taşıyan derginin basılıp yayınlanması takip etti. Web yayıncılığının yaygınlaştığını, Erzurum’u konu alan internet sitelerinin çoğaldığını, muhtevalarının benzer ve dar bir çerçevede kaldığını görünce bir başka alana yöneldim. Daha geniş çevrelerce takip edildiğini görmekten mutluluk duyduğum Edibane.com adlı bu internet sitesini kurdum. Sekiz yıldır yayındayım. Nice sekiz yıllarda sizlerle birlikte olmayı diliyorum.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Behçet Mahir

Halk hikayecisi, âşık. Erzurum’da doğdu. Erzurumlu Hafız Mikdat Kemal’den halk hikâyeleri ve hikâyeciliği öğrendi. Yedi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.