Çarşamba , Kasım 20 2019
Anasayfa | Şairler | Halk Şairleri | Noksani Baba

Noksani Baba

noksanibaba01Asıl adı İsmail olan Noksanı, XVIII. yüzyılın sonlarında Erzurum’da doğdu. Baba adı İbrahim’dir. Medrese tahsili gören aşık, Pasin’in (Hasankale) köylerinden birinde yaşayan Güllü ile evlendi. Üç çocuğu oldu. Dinî akidele re bağlı bir şahıs olan İsmail, 30 yaşında Sadık Dede’nin irşadı ile uyandı. Bu tarihten sonra Taşmağazaları Caddesi’nde açtığı dükkandan elde ettiği kazançla geçimini temin etti. Karısı yüzünden itibarını kaybettiği için, şeyhi ona, Noksanı mahlasını verdi. Doğu, Orta ve Güney Anadolu’da Alevî-Bektaşi muhitlerinde tanınan Noksanî, Endek köyünü ziyareti sırasında öleceğini dostlarına söylemiş ve evine dönünce bu dünyadan göçmüştür .
Şiirleri kitap halinde yayınlanan Noksanı aruz ve hece vezniyle yazdığı şiirlerinde daha ziyade tasavvufı düşünceleri terennüm etmekle birlikte; yer yer lirik şiirler, taşlamalar ve rakamlar üzerine kurulmuş lügazlarda da oldukça başarılı olmuştur.

Hakkımızda Admin

"Edibane.com" divan edebiyatı şiirlerinden, modern şiirlere, halk edebiyatından güncel konulara kadar çok çeşitli muhtevayı barındırıyor. Eklediğimiz içeriklerle ilgili görüşlerinizi yorum kısmından, sitemizde yer almasını istediğiniz içerikleri iletişim kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Aşık Kemal (1866-1941)

1866 yılında Erzurum’un Gez mahallesinde doğmuştur, 1941 yılında ölmüştür, Asıl adı Miktad’dır,  Erzurumun kahvelerinde hikaye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.