Anasayfa | Kitap Tavsiyeleri | Oklama Yöntemiyle Türkçenin Yapısal – İşlevsel Söz Dizimi | Prof.Dr. Muharrem Daşdemir

Oklama Yöntemiyle Türkçenin Yapısal – İşlevsel Söz Dizimi | Prof.Dr. Muharrem Daşdemir

Kitabın muhtevası

Türkoloji olmak üzere, filoloji ve dil bilimi alanında çalışan, öğrenim gören herkesin bu kitaptan hem söz dizimi hem şekil bilgisi konularında yararlanabileceğini sanıyoruz.

Kitabın giriş bölümünde Batı’daki belli başlı yapısalcı söz dizimi akımları ve Efrasiyap Gemalmaz’ın bu alandaki yaklaşımları tanıtılmış, daha sonra Türkçenin söz dizimini belirleyen temel eğilimler üzerinde durulmuştur. 2. bölümde Türkçenin kavramları işaretleme yolları, 3. bölümde kelimelerin çekime girmeden önceki biçimleri, 4. bölümde kavramlar arası münasebetlerin söze dökülüşü, 5. bölümde cümle ve cümleyi oluşturan temel ögeler, 6. bölümde cümlenin yardımcı ögeleri, 7. bölümde cümle yapıları incelenmiştir. Bütün bu bölümlerde -asıl konudan uzaklaşmamak için- gerektiği oranda oklama yöntemine yer verilmiştir. Son bölüm olarak 8. bölümde Türkçenin çağdaş ve tarihi lehçelerinden oklama yöntemiyle örnek cümle çözümlemeleri gösterilmiştir. Takiben kitapta geçen türemiş kelimeleri ve görevli ögeleri içeren iki dizin verilmiştir.

Hakkımızda Admin

"Edibane.com" divan edebiyatı şiirlerinden, modern şiirlere, halk edebiyatından güncel konulara kadar çok çeşitli muhtevayı barındırıyor. Eklediğimiz içeriklerle ilgili görüşlerinizi yorum kısmından, sitemizde yer almasını istediğiniz içerikleri iletişim kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.