Rabia Adeviye Sultan Söylencesi

kabeYoksul bir ailenin kızı olan Rabia doğduğunda annesine kızının ermişlerden olacağı müjdelenmiştir. Kadın yoksulluktan üzülmektedir. Rüyasına giren yaşlı bir adam Sabah olunca kocasının Basra Beyi’ne gitmesini ve her gece 100 salavatla düşteki dervişin gönlünü hoş etmesini üç gecedir neden okumadığını sorup uyarmasını söyler. Adam denileni yapar ve Basra Bey’i tarafından ödüllendirilir.

Rabia’nın anne ve babası bir süre sonra ölür. Kız kardeşler esir pazarında her biri bir tarafa satılır. Rabia da Erzurumlu bir beye satılır. Kısa sürede kendini ev halkına sevdiren Rabia Kula kulluk etmekten Allah’a karşı görevlerini yerine getirememekten şikayet edince durumu öğrenen Bey ona özgürlüğünü bağışlar ve onu küçük bir eve yerleştirir. Rabia sultan tüm doğaya söz geçirip günlerini ibadetle geçirmektedir.

Bir gece kapıya dayanan halk mumları olmadığından ve karanlıktan şikayet edince parmaklarını uzatan Rabia etrafı ışığa boğar.

Güç şartlarda Kabe yolculuğuna çıkan Rabia’nın sonunda gücü tükenir ve Allah’a Kabe’yi görebilmek için yakarır ve Kabe ayağına gelir.

. Admin

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Çoban Dede Söylencesi

Erzurum dağlarında sürülerini otlatan Çoban Dede ve koyunları susuzluktan bunalmıştır. Koyunların halini gören Çoban Dede …

Bir yorum

  1. ya çok güzel şeyler var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.