“Sansür sevimsiz bir şey ama gerekli”

moyanNobel Edebiyat Ödülü sahibi Çinli yazar Mo Yan, ilginç bir açıklama yaparak sansüre destek verdi. Yan, “Sansür sevimsiz bir şey ama gerekli” dedi.

Çin Komünist Partisi’ne olan yakınlığı nedeniyle eleştirilen Nobelli yazar Mo Yan, düzenlediği basın toplantısında sansür konusunda ilginç sözler sarf etti.

Mo Yan, sansürü havaalanlarındaki güvenlik kontrolüyle kıyaslayarak, yasağın gerçeğin önünde engel olacağına inanmadığını söyledi.

“Sevimsiz” diye nitelediği sansürün kullanılabileceğini belirten Yan, bazen söylentileri ve iftirayı durdurmak için gerekli olduğunu ifade etti.

Çinli yazar Mo, gazetecilerin 2010 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazanan, cezaevindeki Çinli meslektaşı Liu Şiaobo hakkındaki sorularını ise geçiştirdi.

Çin’in Nobel Edebiyat Ödülü kazanan ilk yazarı olan Mo Yan, gelecek hafta Stockholm’de ödülünü teslim alacak.

. Admin

Muhammet Emin Kabakuş - 1982’de Erzurum’da doğdum. İlkokuldan sonra Gaziler Kur'an Kursuna devam ederek hafız oldum. Erzurum Lisesini bitirdim. Askerlik görevini Kosova Prizren'de tamamladım. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. Evliyim. İki çocuk babasıyım. Bir kamu kuruluşunda bilişim alanında çalışmaktayım. İnternet yayıncılığının ülkemizde yeni yeni gelişmeye başladığı dönemde Humakuşu adlı web sayfasını kurdum. Erzurum’un kültür ve sanat hayatını konu alan bu dijital yayıncılığı, aynı adı taşıyan derginin basılıp yayınlanması takip etti. Web yayıncılığının yaygınlaştığını, Erzurum’u konu alan internet sitelerinin çoğaldığını, muhtevalarının benzer ve dar bir çerçevede kaldığını görünce bir başka alana yöneldim. Daha geniş çevrelerce takip edildiğini görmekten mutluluk duyduğum Edibane.com adlı bu internet sitesini kurdum. Sekiz yıldır yayındayım. Nice sekiz yıllarda sizlerle birlikte olmayı diliyorum.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Kitap temizleme cihazı

Bu cihaz kitaplarda oluşan tozlanmaları, oluşan bakterileri yüzde yüz oranında temizliyor. ‘Book Shower’ isimli “kitap …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.