Servet-i Fünun Dergisinin Logosu

Servet-i Fünun Şiiri

Servet-i Fünun Dergisinin Logosu
Servet-i Fünun Dergisinin Logosu

Tanzimat Edebiyatı ismiyle anılan ve 1860’Iardan itibaren gelişme­ye başlayan edebiyatımız, sosyal ve politik fikirler etrafında teşekkül eder. Şinasi, Ziya Paşa ve Namık Kemal’in temsil ettiği bu edebiyat, sosyal faydayı amaç edinir. Ancak onların hemen arkasından gelen ve Tanzimat Ede­biyatının ikinci devresi olarak anılan, öncülüğünü Abdülhak Hamid ile Recaizâde Mahmut Ekrem’in yaptığı yeni nesil, sosyal problemleri geri plana atarak  ferdi ihtirasları ve ızdırapları anlatmaya başlar. Mehmet Kaplan’ın “büyük ihtiraslar ve ıztıraplar devri” olarak adlandırdığı bu dönem, bir diğer yaklaşımla Abdülhamid devri edebiyatı olarak da anılmaktadır.

Siyasi faaliyetlerin kısıtlandığı, basının sıkı bir sansüre tabi tutuldu­ğu bu dönemi Orhan Okay, gazetelerin yerini dergilerin alması ve bunlarda ­ki baskı tekniğinin mükemmelliği, ayrıca bazılarının teşvik görmesi yönüyle ele alarak, Mecmualar Devri olarak adlandırılabileceğini söyler…

Notların tamamına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

. Admin

Muhammet Emin Kabakuş - 1982’de Erzurum’da doğdum. İlkokuldan sonra Gaziler Kur'an Kursuna devam ederek hafız oldum. Erzurum Lisesini bitirdim. Askerlik görevini Kosova Prizren'de tamamladım. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. Evliyim. İki çocuk babasıyım. Bir kamu kuruluşunda bilişim alanında çalışmaktayım. İnternet yayıncılığının ülkemizde yeni yeni gelişmeye başladığı dönemde Humakuşu adlı web sayfasını kurdum. Erzurum’un kültür ve sanat hayatını konu alan bu dijital yayıncılığı, aynı adı taşıyan derginin basılıp yayınlanması takip etti. Web yayıncılığının yaygınlaştığını, Erzurum’u konu alan internet sitelerinin çoğaldığını, muhtevalarının benzer ve dar bir çerçevede kaldığını görünce bir başka alana yöneldim. Daha geniş çevrelerce takip edildiğini görmekten mutluluk duyduğum Edibane.com adlı bu internet sitesini kurdum. Dokuz yıldır yayındayım. Nice dokuz yıllarda sizlerle birlikte olmayı diliyorum.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Din şeriat rayetini ali kılgan Mustafa ▪ Rabguzi

Fâilâtün / fâilâtün / fâilâtün / fâilün Din şeri’at rüyeti ‘ali kılgan Mustafa Küfr ü …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.