Süleyman Necati Bey (Güneri)

suleymannecatiguneri1890’da Kığı’da doğdu. İttadi babasının Muhasebe müdürü olduğu Konya’da okudu ve pekiyi derecede mezun oldu. Konya Hukuk Mektebini bitirdikten sonra ilk görevine Ziraat bankasında başladı.

Askerliğini yaptıktan sonra 1912’de Kığı’dan Erzurum il genel meclisine aza seçildi. Kısa zaman sonra Erzurum Numune mektebine müdür oldu. Bu sırada şehirde çıkan “ALBAYRAK” gazetesinde yazdığı yazıları ile gençlere öncülük ediyordu.

Kasım 1918’de başlarında  Mondros Mütarekesinin 24.Maddesini okuyunca Doğu Anadolu’nun “Ermenistan” yapılmak istediğini kestirdi ve o zaman 6000 nüfusu bulunan şehirde altı dostu ile Kasım sonunda “İhlas-ı Vatan Cemiyetini” kurdu. Sonra bu cemiyet Vilayet-i Şarkiye Müdafa-i Hukuk-i Milliye cemiyetini Erzurum şubesine katıldı. Erzurum kongresine Karaköse mümessili olarak katılan Süleyman Necati Bey, Erzurum vilayeti adına divan katibi seçildi.

Aralık 1919’da son Osmanlı meclisine Erzurum mebusu olarak seçildi . İstanbul’a gitti. Misak-ı Millimizin hazırlanmasında emeği geçti. 16 Mart 1920’de İstanbul’un resmen işgali üzerine Hüseyin Rauf Bey ve küçük kardeşi Necip bey ile birlikte Anadolu’ya geçerek 1. Meclise katıldı ve yeni hükümetin ilk Matbuat Müdürü oldu.

Kars yeni hükümetin ilk askeri zaferi ile kurtulunca Ermenistan ile yapılan Gümrü antlaşmasını imzalayan murahhas heyetimizde bulundu. 5 Şubat 1921’de Londra Konferasına giden heyetimize katıldı. İstanbul’da sırasıyla Fransız Saint-Benois lisesinde Amerikan kız kolejinde ve Galata Ermeni lisesinde “Türkçe” Darüşşafaka ve İstanbul kız liselerinde ise “Tarih” hocalığı yaptı.

1937 yılında Zonguldak’tan milletvekili seçildi. 1944’de İstanbul’da vefat etti.

. Admin

Muhammet Emin Kabakuş - 1982’de Erzurum’da doğdum. İlkokuldan sonra Gaziler Kur'an Kursuna devam ederek hafız oldum. Erzurum Lisesini bitirdim. Askerlik görevini Kosova Prizren'de tamamladım. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. Evliyim. İki çocuk babasıyım. Bir kamu kuruluşunda bilişim alanında çalışmaktayım. İnternet yayıncılığının ülkemizde yeni yeni gelişmeye başladığı dönemde Humakuşu adlı web sayfasını kurdum. Erzurum’un kültür ve sanat hayatını konu alan bu dijital yayıncılığı, aynı adı taşıyan derginin basılıp yayınlanması takip etti. Web yayıncılığının yaygınlaştığını, Erzurum’u konu alan internet sitelerinin çoğaldığını, muhtevalarının benzer ve dar bir çerçevede kaldığını görünce bir başka alana yöneldim. Daha geniş çevrelerce takip edildiğini görmekten mutluluk duyduğum Edibane.com adlı bu internet sitesini kurdum. Dokuz yıldır yayındayım. Nice dokuz yıllarda sizlerle birlikte olmayı diliyorum.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Abdurrahman Cahit Zarifoğlu

Abdurrahman Cahit Zarifoğlu, 1940 yılında Ankara´da doğdu. Aslen Maraşlıdır. Babasının memuriyeti (hakim) dolayısıyla ilk ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.