“Türk Lehçelerinin Söz Varlığı”

atauniefAtatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi tarafından “Türk Lehçelerinin Söz Varlığı” konulu panel düzenlendi.

Üniversiteden yapılan yazılı açıklamada, Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen panele Yrd. Doç. Dr. Süleyman Efendioğlu, Yrd. Doç. Dr. Tuna Beşen Delice ile Arş. Gör. Esra Yavuz’un konuşmacı olarak katıldığı belirtildi.

Türkçenin yüzyıllar boyunca farklı coğrafyalarda işlene işlene günümüze ulaştığı ve gerek söz varlığı gerekse anlatım gücü itibarıyla dünyanın önemli dilleri arasında yerini aldığı ifade edilen açıklama, şu bilgilere yer verildi:

“Bu büyük dilin bugün onlarca lehçesi, yüzlerce ağzı bulunmaktadır. Ancak bugüne kadar Türkçe’nin bütün lehçe ve ağızlarını içine alan kapsamlı bir sözlüğü hazırlanamamış, dolayısıyla Türkçenin zenginliğinden yeterince istifade edilememiştir. Oysa Türk dili bütün lehçe ve ağızlarıyla beraber tek bir dil ise bu dilin tek bir tane de sözlüğünün olması gerekir. Böyle bir sözlük hazırlandığında Türkçenin, kelime hazinesi itibarıyla dünyanın en zengin dillerinden birisi olduğu açıkça ortaya çıkmış olacaktır.”

. Admin

Muhammet Emin Kabakuş - 1982’de Erzurum’da doğdum. İlkokuldan sonra Gaziler Kur'an Kursuna devam ederek hafız oldum. Erzurum Lisesini bitirdim. Askerlik görevini Kosova Prizren'de tamamladım. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. Evliyim. İki çocuk babasıyım. Bir kamu kuruluşunda bilişim alanında çalışmaktayım. İnternet yayıncılığının ülkemizde yeni yeni gelişmeye başladığı dönemde Humakuşu adlı web sayfasını kurdum. Erzurum’un kültür ve sanat hayatını konu alan bu dijital yayıncılığı, aynı adı taşıyan derginin basılıp yayınlanması takip etti. Web yayıncılığının yaygınlaştığını, Erzurum’u konu alan internet sitelerinin çoğaldığını, muhtevalarının benzer ve dar bir çerçevede kaldığını görünce bir başka alana yöneldim. Daha geniş çevrelerce takip edildiğini görmekten mutluluk duyduğum Edibane.com adlı bu internet sitesini kurdum. Dokuz yıldır yayındayım. Nice dokuz yıllarda sizlerle birlikte olmayı diliyorum.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Kitap temizleme cihazı

Bu cihaz kitaplarda oluşan tozlanmaları, oluşan bakterileri yüzde yüz oranında temizliyor. ‘Book Shower’ isimli “kitap …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.