Ümminican

Asıl adı Yakupcan’dır. 1919 yılında Tortum’un Çamlıyamaç köyünde, yoksul bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Çocukluğunu ve gençlik yıllarını çobanlık yaparak geçirmiştir. 1938 yılında,  19 yaşındayken, bütün bir aşıklık geleneğinde de görüldüğü gibi, düşünde “pir dolusu” bade içti. Bu yıldan itibaren saza ve söze bağlanarak “mana” ya gönül verdi. 1969 yılında ilk kez katıldığı Konya Aşıklar Bayramı’nda irticaen söyleyişleriyle dikkat çekti. Şiir ve deyişlerinde, özellikle dini ve ahlaki konuları işleyen Ümminican 1983 yılında vefat etti.

. Admin

Muhammet Emin Kabakuş - 1982’de Erzurum’da doğdum. İlkokuldan sonra Gaziler Kur'an Kursuna devam ederek hafız oldum. Erzurum Lisesini bitirdim. Askerlik görevini Kosova Prizren'de tamamladım. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. Evliyim. İki çocuk babasıyım. Bir kamu kuruluşunda bilişim alanında çalışmaktayım. İnternet yayıncılığının ülkemizde yeni yeni gelişmeye başladığı dönemde Humakuşu adlı web sayfasını kurdum. Erzurum’un kültür ve sanat hayatını konu alan bu dijital yayıncılığı, aynı adı taşıyan derginin basılıp yayınlanması takip etti. Web yayıncılığının yaygınlaştığını, Erzurum’u konu alan internet sitelerinin çoğaldığını, muhtevalarının benzer ve dar bir çerçevede kaldığını görünce bir başka alana yöneldim. Daha geniş çevrelerce takip edildiğini görmekten mutluluk duyduğum Edibane.com adlı bu internet sitesini kurdum. Dokuz yıldır yayındayım. Nice dokuz yıllarda sizlerle birlikte olmayı diliyorum.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Behçet Mahir

Halk hikayecisi, âşık. Erzurum’da doğdu. Erzurumlu Hafız Mikdat Kemal’den halk hikâyeleri ve hikâyeciliği öğrendi. Yedi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.