Vasili Belov hayatını kaybetti

vasiliamcaRus yazar Vasili Belov 80 yaşında hayatını kaybetti. Belov’un yaşadığı Rusya’nın kuzeybatısındaki Vologda yönetimi, dün yazarın öldüğünü duyururken, bugün yapılan hükümet açıklamasında Belov’un ölüm nedeni hakkında bilgi verilmedi.

Köylü bir aileden gelen Belov, babasının 2. Dünya Savaşı’nda ölmesinin ardından ailesine yardımcı olmak için çalışmaya başlamıştı.

İlk şiir kitabını 1961’de yayımlayan ve Sovyetler döneminde de prestijli ödüller alan Belov, 1966 yılında çıkan “Business as Usual” romanının ardından tanınmaya başlandı.

Romanında köyünden ayrılan bir çiftçinin hikayesini anlatan ve kitapları milyonlarca satan Belov, eski Rus geleneklerini öven ve kentleşmeye karşı çıkan “köy nesiri” edebi akımının en göze çarpan temsilcilerindendi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve diğer yetkililer, Belov’ın ailesine başsağlığı dilerken, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, “Kitapları bizi daha sevecen ve iyi yapıyor” dedi.

Belov, Cuma günü memleketi Timonikha köyünde toprağa verilecek.

. Admin

Muhammet Emin Kabakuş - 1982’de Erzurum’da doğdum. İlkokuldan sonra Gaziler Kur'an Kursuna devam ederek hafız oldum. Erzurum Lisesini bitirdim. Askerlik görevini Kosova Prizren'de tamamladım. Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldum. Evliyim. İki çocuk babasıyım. Bir kamu kuruluşunda bilişim alanında çalışmaktayım. İnternet yayıncılığının ülkemizde yeni yeni gelişmeye başladığı dönemde Humakuşu adlı web sayfasını kurdum. Erzurum’un kültür ve sanat hayatını konu alan bu dijital yayıncılığı, aynı adı taşıyan derginin basılıp yayınlanması takip etti. Web yayıncılığının yaygınlaştığını, Erzurum’u konu alan internet sitelerinin çoğaldığını, muhtevalarının benzer ve dar bir çerçevede kaldığını görünce bir başka alana yöneldim. Daha geniş çevrelerce takip edildiğini görmekten mutluluk duyduğum Edibane.com adlı bu internet sitesini kurdum. Sekiz yıldır yayındayım. Nice sekiz yıllarda sizlerle birlikte olmayı diliyorum.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Kitap temizleme cihazı

Bu cihaz kitaplarda oluşan tozlanmaları, oluşan bakterileri yüzde yüz oranında temizliyor. ‘Book Shower’ isimli “kitap …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.