Anasayfa | Kitap Tavsiyeleri | Zillet – Ülkü Burhan
Zillet - Ülkü Burhan

Zillet – Ülkü Burhan

Zillet - Ülkü Burhan
Zillet – Ülkü Burhan

Zillet, yazar Ülkü Burhan’ın ilk romanı. Küçük yaşta aile içi şiddet ve tecavüze uğrayan Kirman’ın hikayesi, yalın ama cesur bir dille okurla buluşuyor.

Kirman’ın çocuk bedeninde, dünyasında derin yaralar açan bu duruma rağmen büyük bir çaba ve cesaretle yaşama tutunma gayreti, en yakınlarının ve toplumun iki yüzlü duruşuna karşı bir mücadelenin umut veren hikayesi olarak satırlarda hayat buluyor.

Konya’nın ufak bir mahallesinde başlayan hayatı, kocasının ölümünden sonra annesinin, “dinibütün” , “namuslu” ve zengin bir adamla evlenmesiyle kabusa dönüyor Kirman’ın . Bir gün, Kirman ilkokuldayken evde kimsenin olmadığı bir vakit, üvey babası Hüseyin Efendi’nin, “karnına bir bıçak gibi saplanması” ömür taşıyacağı bir ağrının başlangıcı oluyor. Annesi Cemile ise kızını korumak yerine korkusundan ve çaresizliğinden susunca, Kirman en büyük nefretini kazanan insanı oluyor. Kirman zamanla, aldığı hiçbir yenilgi karşısında düşmemeyi öğreniyor. Ama daha sert, daha duyarsız, daha zor birine dönüşerek…

Ülkü Burhan, Afyon’da dünyaya geldi. Öğretmen bir babanın kızı olarak Savaştepe Öğretmen Lisesi’nde okuduktan sonra, kitaplara olan düşkünlüğünü Edebiyat Öğretmeni olarak perçinledi. Afyon’da köyleri dolaşarak geleneksel düğünler üzer,ne yaptığı bir araştırması mevcut. Ayrıca Gazete 3’te bir yıl boyunca kültür-sanat sayfası hazırladı. Halen, Milliyet Blog’ta kitap tanıtımlarının yanı sıra gezdiği ülkeleri anlattığı yazılar yazıyor. İzmir’de öğretmenlik mesleğine devam eden Ülkü Burhan, üç yıldır İstanbul’da bir edebiyat atölyesinin çalışmaların aktif olarak katılıyor ve kitapbiti.com’da haftalık yazıları yayınlanıyor.

Hakkımızda Admin

"Edibane.com" divan edebiyatı şiirlerinden, modern şiirlere, halk edebiyatından güncel konulara kadar çok çeşitli muhtevayı barındırıyor. Eklediğimiz içeriklerle ilgili görüşlerinizi yorum kısmından, sitemizde yer almasını istediğiniz içerikleri iletişim kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Anne Bak Kim Geldi | Ayşe Erbulak

Türk polisiye edebiyatının en üretken kalemlerinden biri olan Ayşe Erbulak’ın Anne Bak Kim Geldi? isimli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.