Cemil Meriç’in hayatı film olacak mı?

Cemil Meriç doğumunun 100. yılında özel bir sempozyumla anıldı. Sempozyumun açılış konuşmasını Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı yaptı. Avcı, Cemil Meriç’in hayatının filme çekilmesi için bakanlık olarak ön ayak olmak istediklerinin müjdesini verdi. Ayrıca bakanlığın TEDA projesi kapsamında Cemil Meriç’in eserlerini dünya dillerine çevrilecek.

Cemil Meriç

Zeytinburnu Belediyesi tarafından düzenlenen “Bu Ülke’yi Yeniden Düşünmek” başlıklı 3 gün sürecek etkinlik dün başladı. Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen açılış programına Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Cemil Meriç’in kızı Prof.Dr. Ümit Meriç, Beşir Ayvazoğlu, Cevat Özkaya, Prof.Dr. Hüsamettin Arslan, Yıldız Ramazanoğlu gibi isimler katıldı. Etkinlik sonrası sorulamızı cevaplayan Bakan Avcı Cemil Meriç’i “Bu Ülke” kitabıyla tanıdığını belirterek şu bilgileri verdi: “Meriç’in Hisar Mecmuası’ndan yazılarını okumaya başladım. Birçok eseri mensur şiir gibi de okunabilir. Bütün eserlerini yazdırmış olması çok önemli. Cemil Meriç o yönüyle de çok istisnai bir düşünürdür. Bizim Kültür Bakanlığı olarak bir Cemil Meriç filmine de ön ayak olmamız gerekiyor. Çünkü hayatı itibariyle de eserleri itibariyle de olağanüstü bir kahraman. Bu kahramanın bir sinema kahramanı olarak da filminin yapılması lazım. İlk işlerimizden birisi de bunun zeminini oluşturmak.”

Nabi Avcı, eserlerini ve yazılarını büyük ilgiyle takip ettiği Cemil Meriç’in vefatından önce tanışma fırsatı bulduğunu da dile getirdi ve şunları anlattı: “1970’lerin sonunda Ali Şeriati’nin İslam Sosyolojisi üzerine kitabını Türkçe’ye tercüme etmiştim. Cahit Zarifoğlu’nun basmak niyetiyle bana verdiği bir çeviriydi fakat sonra Düşünce Yayınları’na satmış. Kitap piyasaya çıkmadan çevirdiğimi Cemil Meriç duymuş ve onu okumak istemiş. Ben o vesileyle İstanbul’a geldiğimde Caddebostan’da küçük bir sohbet toplantımız olmuştu. Birçok bölümlerini kaynak olarak kullanarak Sebil Mecmuası’nda değerlendirmişti. Bir de vefatına yakın yıllarda bir gazete girişimi nedeniyle ziyaretine gitmiştik ama o yıllarda oldukça hastaydı. Sadece dinleyebiliyordu. Son görüşmemiz o olmuştu.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.