Charles Perrault

Farklı görsel ve animasyonlarla gündeme damgasını vuran popüler arama motoru Google, bu kez 12 Ocak 1628 doğumlu, ''Külkedisi, Uyuyan Güzel'' ve ''Kırmızı Başlıklı Kız'' gibi eserlerin yazarı Charles Perrault'u doodle yaptı.
Farklı görsel ve animasyonlarla gündeme damgasını vuran popüler arama motoru Google, bu kez 12 Ocak 1628 doğumlu, ”Külkedisi, Uyuyan Güzel” ve ”Kırmızı Başlıklı Kız” gibi eserlerin yazarı Charles Perrault’u doodle yaptı.

Külkedisi (Cinderella), Uyuyan Güzel ve Kırmızı Başlıklı Kız gibi eserlerin Fransız yazarı Charles Perrault 12 Ocak 1628 Paris doğumludur.
Yazar kısa bir süre Paris Barosu’nda avukatlık yapmıştır. Charles Perrault çocuk masalları yazmaya kendi çocuklarına okuyacak masal beğenmemesi üzerine başlamıştır. Yazdığı masallar peri masalı olarak adlandırılan türün ilk örneklerindendir. Yazdığı masallarda genelde çevresindeki bilinen mekanları kullanmış, düş-benzeri atmosferler yaratmıştır.
Uyuyan Güzel opera ve bale olarak salonlarda izleyici ile buluşurken, Walt Disney şirketi de Külkedisi ve Uyuyan Güzel’e animasyon filmleri çekmiştir. Bu hikâyeler günümüzde hâlen popülerliğini korumaktadır.

Eserleri:

Uyuyan Güzel (Fr: La Belle au bois dormant)
Kırmızı Başlıklı Kız (Fr:Le Petit Chaperon rouge)
Çizmeli Kedi (Fr:Le Chat botté)
Külkedisi (Fr: Cendrillon)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.