Ermeni Mezalimini Bu Kitaptan Okuyun

figanFigan – Ahmet Günbay Yıldız.

Birinci Dünya Savaşı öncesi ve o anlarda Erzurum da bir kasabada yaşayan Türk ve Ermeniler arasındaki ve Osmanlıların o dönemdeki acı tablosunu konu almaktadır.
Birinci Dünya Savaşı öncesi Erzurum da bir kasaba. Bu kasabada Ermeniler ve Türkler yıllardır beraber yaşarlar ve birbiriyle iyi geçinirler. Ancak Ermeniler yemek yediği çanağı pisletmek isterler. Durmadan huzursuzluk çıkarırlar. Bir gün Mülazım Sadık Efendi ve askerleri Ermenilerin cephaneliğe çevirdiği evin etrafını sararlar. Salih onbaşı gençliğin verdiği heyecanla hemen taarruza geçmeyi ister. Salih onbaşı evin etrafını dolaşır ve içeri girmeyi başarır. İki Ermeniyi önüne katar, ancak arkadan aniden çıkan bir ermeni Salih onbaşıyı arkasından vurur. Artık Mülazım Sadık Efendi Ermenilere korku vermektedir. Mülazım Sadık’ın komutanı onun Sivas’a tayin olduğunu söyler. Bunu Mülazım Sadık’ın iyiliği için yapmıştır. Fakat Mülazım Sadık çok üzgündür. Lakin vatan görevi deyip kabul eder. Eşyalarını toplar, hanımını at arabasına bindirir ve son kez arkadaşlarıyla vedalaşmak için ayrılır. Tam dışarı çıktığında ermeni Meci tarafından vurulur. Türkler ikinci şehidini vermiştir. Ortalık iyice karışır.Mülazım Sadık’ın arkadaşı Muallim Naci, arkadaşının vurulduğunu görür görmez arkasından koşar ancak arkadaşı daha önemlidir. Arkadaşı orada can verir. Meci Muallim Naci’nin şahitliğiyle Kadı Esat’ın yanına çıkarılır. Yeterli delil olmadığından serbest bırakılır. Bir gün Ermeni çocuklarıyla Türk çocukları aralarında harp oyunu oynarlar. Kadı Esat’ın oğlu Burhan attığı sapanla Keşiş Lato’nun oğlunun gözünü çıkarır. Ermeniler iyice azıtmışlar ve önüne çıkan Türke işkence etmeye başlarlar. Ölüm listesine aldıkları Kadı Esat’ı öldürürler. Muallim Naci Burhan’ın babası Kadı Esat Efendi’nin vasiyeti nedeniyle Burhan’la Orhan’ı harp okuluna yazdırır. Aradan altı geçer. Bu arada Muallim Naci oğlunu Mehmet ağanın kızı Aslıhan’la Burhanı da kızı Neslihan’la nişanlar. İkiside aslan gibi teğmenler olarak mezun olurlar. Kıtalarına katılmadan önce sıla iznine memleketlerine giderler. Hemen çifte düğün yapılır. Bu arada dünya iyice karışmış ve Osmanlıda resmen savaşa katıldığını açıklamıştır. İzinler iptal edilir.Burhan’la Orhan kıtalarına giderler. Ermeniler Muallim Naci ile hanımını öldürürler. Neslihan’la kaynanası gece konduda kalmaktadır. Keşiş Lato’nun oğlu gözünü çıkaran Burhan’dan öcünü almak için karısını didik arar. Keşiş Lato’nun oğlu Burhan’nın karısını ve yeni doğan çocuğunu hunharca öldürür. Burhan’la Orhan’ın birliği Erzurum a kadar gelir. Orhan Erzurumun girişinde şehit düşer. Aslıhan babasıyla birlikte çiftlikte kalmaktadır. Ermeniler Mehmet Ağanın oğlunu öldürürler. Burhan Erzuruma geldiğinde Mehmet Ağanın yanına uğrar. Bütün olanları görünce içini bir hüzün kaplar. Askerlerimiz Erzurumu tamamen ele geçirmiştir. Burhan ele geçen esirleri kontrol ederken aralarında Keşiş Lato’nun oğlunu görür. Alnının ortasından vurarak kuyuya atar.  Artık Erzurum kurtulmuştur.  Ancak arkasında da birçok şehit ve gaziyi bırakarak.

Ahmet Günbay Yıldız Kimdir?

1941 yılında, Tokat’in Reşadiye ilçesine bağlı, Kızılcaören köyünde doğdu. Öğrenimine; köyünde başladı ve on yaşına kadar orada okudu. Daha sonra, babasının işi dolayısıyla, aile Ankara’ya yerleşti. Hüseyin Güllüce Ortaokulu ve Yeni Mahalle Lisesi’nde öğrenimini sürdürdü. Edebiyata ilgi duydu ve şiirler yazdı. Zamanla, edebiyatın diğer dallarına ilgi duydu. Hikaye ve Deyimleri, muhtelif dergi ve gazetelerde yayınlandı. Yazar, eserlerinde Türk toplumunun her kesimini ele aldı ve eserlerine aktardı.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Erzurum’da el yazması eserlere koruma

Erzurum El Yazma Eserler Bölge Kütüphanesi’nde 910 el yazması eserin onarımının yapıldıktan sonra dijital ortama …

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.