Edebiyat Dünyasında İz Bırakan Aşk Hikayeleri

İz Bırakan Aşk Hikayeleri

YAHYA KEMAL & CELİLE HİKMET

Nazım Hikmet’in annesi Celile Hanım ile yazar Yahya Kemal arasında filizlenen aşk kısa süre sonra Celile Hanım’ın eşinden boşanmasıyla sonuçlandı. Yahya Kemal o zamanlar Nazım’a ders vermek için evlerine gidip geliyordu. Bir gün pardösüsünün cebinde bir not buldu: ‘Hocam olarak girdiğiniz bu eve, babam olarak giremezsiniz…’ Notu, Nazım Hikmet yazmıştı. Yahya Kemal, bir süre Celile Hanım’ın evine gidemedi. Genç Nazım’la karşılaşmaktan çekindi. Celile Hanım ise bütün İstanbul’un dedikodusunu yaptığı bir aşka “evet” demiş oldu. Evlenmek istedi ancak Yahya Kemal buna hiç yanaşmadı. Ardından ayrılıklarının üzüntüsü ile İstanbul’dan ayrılıp Paris’e gitti ve orada resimle ilgilendi. Yazar Aysel Hacır, Nâzım Hikmet’in annesi ressam Celile Hanım ile Yahya Kemal Beyatlı arasındaki aşkı “Celile Hanım” romanında anlattı.

ORHAN VELİ & NAHİT FIRATLI

Türk edebiyatında pek çok şairle (Can Yücel, Sabahattin Ali, Edip Cansever, Necip Fazıl Kısakürek, Cahit Sıtkı Tarancı, Ahmet Muhip Dranas, Orhan Veli, Ece Ayhan, Turgut Uyar, Cemal Süreya) ile kurduğu yakın dostluk ve aşk ilişkleriyle tanınan Nahit Hanım, edebiyat tarihine ‘Orhan Veli’nin sevgilisi’ olarak geçti. İki evliliği arasında Orhan Veli ile efsanevi bir ilişki yaşadı. Şiirlerinin ilk okuyucusu oldu. Bu ilişki, 1950’de şairin ölümüyle son buldu. Orhan Veli’nin ‘Aşk Resmi Geçidi’ adlı şiirindeki şu dizeler Nahit Hanım’ı anlatır: ‘Hiç birine bağlanmadım / Ona bağlandığım kadar / Sade kadın değil, insan / Ne kibarlık budalası / Ne malda mülkte gözü var / Hür olsak der / Eşit olsak der / İnsanları sevmesini bilir / Yaşamayı sevdiği kadar’. Nahit Hanım’ın pek çok başka şairin de şiirlerinin ilham kaynağı olduğu söylenir. Geçen yıl, Orhan Veli’nin kendisine yazdığı mektuplardan ‘Yalnız Seni Arıyorum’ adıyla bir kitap derlenmişti.

AHMET ARİF & LEYLA ERBİL

Tek şiir kitabı “Hasretinden Prangalar Eskittim” ile edebiyat dünyasının unutulmaz isimleri arasına giren Ahmed Arif, Leyla Erbil’e büyük bir aşkla bağlıydı. Ancak bu aşkın karşılığı yalnızca dostluk oldu. Ahmed Arif’in Leyla Erbil’e yazdığı mektuplar 2013’te kitap haline getirildi.

 

 

 

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Kitap temizleme cihazı

Bu cihaz kitaplarda oluşan tozlanmaları, oluşan bakterileri yüzde yüz oranında temizliyor. ‘Book Shower’ isimli “kitap …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.