Kul Mehmet

Kul Mehmet, 16. yüzyılda yaşamış Osmanlı Devlet adamlarından Üveys Paşa’nın oğlu Aydın vergi toplama memuru Mehmet Paşa’nın takma adıdır.
Mehmet Paşa, Celali ayaklanmalarının bastırılmasıyla görevlendirilmiş vezirliğe (paşalığa) yükseltilmiştir. Ancak birtakım belgelerde, ayaklanmanın bastırılması görevinin Mehmet Paşa’nın kethüdasına verilmesinden, bu göreve atandığı yılda, yani 1605’te ölmüş olabileceği sonucu çıkarılıyor. Gizemciliğin çok yaygın olduğu yüzyıllarda, gizemcilik etkisiyle birçok gizemci halk ozanının “Kul” kimliğini kullandığı ortaya çıkmaktadır. Bu bakımdan 17. yüzyılda yaşadığı ileri sürülen bir “Kul Mehmet” adlı halk ozanının da varlığı ileri sürülerek, elde bulunan “Kul Mehmet”li şiirlerin tümünün Mehmet Paşa’nın mı, yoksa 17. yüzyılda yaşayan Kul Mehmet’in mi olduğu kesinlikle bilinmiyor. Ayrılması olanakları da bulunamıyor. Bu yüzden olacak ki, uzmanlar “Kul Mehmet” adlı şiirlerin tümünü, bu takma adı kullanan Mehmet Paşa’nın sayma eğilimi, uygulaması içindedirler.

Ancak, “Be yarenler yine evvel bahardır/Bülbül intizarlık kılar durmayıp” dizeleriyle başlayan şiirin, kesinlikle “Kul Mehmet” takma adını kullanan Mehmet Paşa’nın olduğu biliniyor.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Deli Boran

Yaşamıyla ilgili ayrıntılı bilgi olmayan halk ozanlarımızdan biri de Deli Boran’dır. Araştırmacıların bir kesimi, Deli …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.