Kul Nesîmî

“Mahlasım Nesîmî adım Ali’dir” dizesine dayanılarak asıl adının Ali olduğu anlaşılan Kul Nesîmî’nin yaşamıyla ilgili ayrıntılı bilgi bulunmuyor ancak bir Bektaşi ozanı olduğu düşünülmektedir. Alioğlu, Dedemoğlu vb. halk ozanlarıyla
çağdaş bir ozan olduğu da anlaşılıyor.
Kul Nesîmî, uzun süre, 1404 yılında derisi yüzülerek öldürülen Azeri ozanı Seyyid Nesîmî ile karıştırılmış, Kul Nesîmî’nin şiirleri Seyyid Nesîmî’nin sanılmıştır. Araştırmacılar yıllar sonra Seyyid Nesîmî’den başka tekke
edebiyatının önde gelen kişilerinden Kul Nesîmî adlı bir halk ozanı olduğunu belirleyebilmişlerdir. Kul Nesîmî’nin aruzu da heceyi de başarıyla kullandığı gözleniyor. Şiirlerinden iyi bir eğitim gördüğü sonucuna da varılıyor.
Bugüne yaklaşık 200 şiiri kalan Kul Nesîmî’nin 4. Murat döneminde yaşadığı sanılıyor. İnancası bakımından kovuşturulmaya uğradığı, Anadolu’da Safevi egemenliğinin kurulması çalışmalarına katkısı olduğu da söyleniyor.
Kul Nesîmî’nin “nefes”lerinden kimileri günümüze dek gelmiş, bestelenmiş, söylenirliğini sürdürmüştür. Deyişte, dilde tutarlı, usta bir ozan olduğu bellidir.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Dedim Cevretme Ey Afet | Yusufelili Huzurî

Dedim cevretme ay afet Dedi hüblarda adettir Dedim yok çekmeğe takat Dedi sabret selamettir Dedim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.