Nazir Akalın

nazirakalin1964 yılında Erzurum’da doğdu. İlk ve orta tahsilini Erzurum’da yaptı. Yüksek tahsilini Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde tamamladı. Biri, 1991-94 yılları arasında aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün Doğu Dilleri ve Edebiyatları programında, diğeri de 1994-97 yılları arasında Kırıkkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nün Yeni Türk Edebiyatı programında olmak üzere iki Yüksek Lisans yaptı. Kırıkkale Üniversitesi’nde Araştırma Görevlisi olarak dört yıl çalıştı. 1998 Kasım’ında Doktora öğrenimi devam etmesine rağmen, Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğü tarafından elemana ihtiyaç olmadığı gerekçe gösterilerek sözleşmesi yenilenmedi. Maddi bakımdan olumsuz şartlara rağmen Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Türk Halk Edebiyatı programında başladığı Doktora öğrenimini kendi imkanlarımla sürdürdü. Bu öğrenimi tez aşamasındayken 12 Aralık 2002’de vefat etti.

1979 yılından bu yana yazmakta, 1983’ten beri ise neşriyat işiyle uğraşmaktaydı. 1989 yılında bir süre Erzurum’da Milletin Sesi gazetesinin “Kültür-Sanat”, 1990 yılında Hürsöz gazetesinin “Sanat” sayfalarını hazırladı. 1991 Mayıs’ında, bir grup arkadaşıyla birlikte Karçiçeği dergisini çıkardı ve derginin Genel Yayın Yönetmenliğini üstlendi. 1992 yılında yayın hayatına başlayan Palandöken dergisinin yayın kurulunda bulundu. 1993 yılında Anadolu Hakimiyet gazetesinin “Kültür-Sanat” sayfasını idare etti. 1996 yılında bir süre Kırıkkale il Gazetesi’nde, 1997 yılında Akit Gazetesi’nde, 1999’da ise Sağduyu ve Gündüz gazetelerinde sanat, edebiyat ve tenkitle ilgili yazılarımı yayınladı.

Edebi ürünleri: Akademik Bakış, Ayaz, Ayane, Bilıg, Bilge, Çınar, Dergâh, Düşçınarı, Edebiyat Ortamı, Edebiyat Yaprağı, Endülüs, Genç Kardelen, Gündönümü, Güneysu, Harman, Hazan, Hece, İkindi Yazıları, İkra, İlk Adım, İnsan Saatı, Ipek Dili, İslamî Edebiyat, Izdüşüm, Kafdağı, Kalem ve Onur, Karçiçeğı Kardelen, Kırağı, Kırkambar, Kilim, Küt, Kültür Dünyası, Kültür Edebiyat, Martı, Mavera, Merdiven, Mina, Nizam-ı Âlem, Palandöken, Sessiz Gemi; Seviye, Su, Susku, Şadırvan, Şardağı, Şark, Tepe Edebiyat, Tohum, Türk Edebiyatı, Türkiyat Araştırmaları, Üçüncü Yeni; Vahdet, Varide, Yalnız Ardıç, Yeni Sıla ve Yenişehir Sanat gibi dergilerde yayınladı. Yazarlar Birliği üyesidir. Evli ve biri kız, biri oğlan iki çocuk babasıdır.

Tezleri:
1. Yüksek Lisans: Nizami-yi Gencevi’nin Hayatı, Edebi Kişiliği, Eserleri ve Leyli u Mecnün Mesnevisinin Tahkiye Unsurları Açısından Tahlili, Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Erzurum, 1994. 2. Yüksek Lisans: Namık Kemal’in Edebi Tenkitleri ve Dayanakları, Kırıkkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kırıkkale, 1997. Doktora Tez Konusu: Ebâ Müslim Horasani Destanı’nda Tarihi, Dini ve Efsanevi Unsurlar, devam ediyor.

Yayınlanmış Kitapları:
Kanayan Simya, Beyan Yayınları, İstanbul, 1998, 104 s.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Orhan Şaik Gökyay

Orhan Şaik Gökyay 16 Temmuz 1902’da İnebolu’da doğmuştur. Edebiyat tarihi ve dil araştırmacısı, şair ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.