Posoflu Müdamî

Asıl adı Sabit olan âşığın soyadı Yalçın/ Ataman, 1918 yılının nisan ayında Ardahan’ın Posof ilçesinin Varzına (Demirdöven) köyünde dünyaya gelmiştir. Şiirlerinde Müdamî mahlasını kullanan âşık, Posoflu Müdamî olarak ünlenmiştir. 1934’te Soyadı Kanunundan sonra da Ataman soyadını almıştır.
Babası köy hocasıdır. Küçük yaşta annesini yitirmiş, bu yüzden babasıyla köy köy dolaşmış, bir süre Kars’taki yetimler okulunda öğrenim görmüş, okulun kapanması üzerine babasının yanına dönmüştür. Babasından da dinsel eğitim almıştır.

Müdamî ozan bir aileden gelmektedir. Posoflu Üzeyir (Fakiri), oğlu Ferhat (Feryadi), onun oğlu Âşık Süleyman, Müdamî’nin dedeleridir. Bir ara iki gözünü yitirme tehlikesiyle karşılaşmış, doktorların çabalarıyla iyileşmiştir.

1934 yılında sazı eline alan Müdamî, bir yandan çiftçilikle uğraşmakta, bir yandan dededen gelen halk öykülerini anlatmakta, şiirler söylemektedir. Evlidir, dört çocuğu vardır.

Müdamî, bir süre de Cılavuz Köy Enstitüsünde saz öğretmenliği yapmıştır. Çağdaş halk ozanları içinde önemli bir yeri vardır. Posoflu Müdamî, 8 Kasım 1968’de vefat etmiştir.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Dedim Cevretme Ey Afet | Yusufelili Huzurî

Dedim cevretme ay afet Dedi hüblarda adettir Dedim yok çekmeğe takat Dedi sabret selamettir Dedim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.