Şenlikoğlu, "Çocuk anne ve babasının aynasıdır..."

Şenlikoğlu, “Çocuk anne ve babasının aynasıdır…”

Yazar Emine Şenlikoğlu, İslam ahlakıyla donanmış ve geleceğe umutla bakabilen çocuk yetiştirmenin, anne babanın elinde olduğunu söyledi.

Erzurum’un Oltu ilçesinde Oltu Birlik Beraberlik ve Dostluk Vakfı tarafından organize edilen hanımlara yönelik, ‘İslamda Aile ve Çocuk Eğitimi’ konulu konferansta konuşan Şenlikoğlu, İslam’ın güzel ahlakıyla donanmış ve geleceğe umutla bakan çocuk yetiştirmenin annelerin elinde bulunduğunu belirtti. Şenlikoğlu, “Çocuk anne ve babasının aynasıdır, çevresinde gördüklerini ve duyduklarını kaydeder. Çocuğun kötü insan olmasının nedeni; aile eğitimi yetişme tarzı çocuğun hayatının her alanında etkilidir. Çocuğa ceza verirken dahi anne çocuğuna sevgi kelimelerini kullanmalı; ‘Çocuğum seni çok seviyorum ama daha önce yaptığın hataları görmezden geldim fakat bu hatanın tekrarı olmaması için sana ceza vermem gerekiyor.’ demeli ve bunun gibi sevgi kelimeleri kullanılmalıdır. Unutmayın ki annenin sevgisi çocuğun zekasının gelişimi açısından çok önemlidir.” dedi.

‘Adalet’ kavramının da çocuğa ceza verilirken değil de oyun oynarken verilmesi gerektiğini, aksi halde çocukta ters etki yaparak zıtlaşma yolunu seçeceğini hatırlatan Şenlikoğlu, çocuğun; gördüklerinin ve duyduklarının bütünü anlamına gelen bir kamera gibi olduğunu, evde iş yaptırılmayan çocuğun kendini yabancı hissedeceğini, evde annenin çocuğuna küçük ev işleri yaptırması ile çocuğa anne ve babaya yardımcı olduğu hissi verilmesi gerektiğini kaydetti.

‘Yeni doğan Bebek, cinsel hormonları boş olarak doğar. Ailenin çocuğa yaklaşımıyla bu hormonlar ya kız ya da erkek olur. Kız çocuğuna kız gibi, erkek çocuğa da erkek gibi davranılmalıdır’ diyen Şenlikoğlu şöyle konuştu: “Çocuk, o küçücük ama parlak zekasıyla kıyas yapar; Çocuk her şeyi kıyaslar ailesini diğer ailelerle, kendine yapılan davranışları da diğer çocuklara nasıl davranıldığıyla ilgili ölçüp tartar. Elimizdeki çocukları kavgalar kaybettirmiştir. Dinden uzaklaşmalarına sebep olmuştur. Biz büyükler şimdi çocuk deyip geçersek çocuk ta ileride bizim için büyük deyip geçecektir. Minik yavrularımızda mecaz anlam yoktur yani ebeveyn çocuğa bir şey söylediği zaman, çocuk söyleneni doğrudan anlar. Onlarda yan anlam olmadığı gibi ilk söyleneni de beyninde kodlamıştır. Bu nedenle onlarla iletişim halindeyken kelime ve cümlelerimiz seçilmiş ve terbiye edici türden olmalıdır.”

Oltu Birlik Beraberlik ve Dostluk Vakfı Başkanı Arif Macit, sağlıklı toplumun temelinin sağlıklı bireyler yetiştirmeden geçtiğini belirterek; çok faydalı bilgiler veren Emine Şenlikoğlu’na teşekkür etti.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Kitap temizleme cihazı

Bu cihaz kitaplarda oluşan tozlanmaları, oluşan bakterileri yüzde yüz oranında temizliyor. ‘Book Shower’ isimli “kitap …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.