Teyo Pehlivan (Tayyip İde)

teyopehlivanErzurum’da uydurma hikayeleri ile tanınmış bir kişidir. Uydurduğu hikayeler fıkra gibi dilden dile dolaşmaktadır. Erzurum halkının Teyo Pehlivan olarak andığı Tayyip İde’nin yaşamı ile ilgili pek fazla bir bilgi olmamakla birlikte Erzurum Ansiklopedisinde yer almıştır. Son dönemlerde çeşitli televizyonlarda Fıkralarla Türkiye adlı programda tiyatro sanatçısı Cumhur SEVAL Teyo Pehlivan’ı canlandırmaktadır.

Anlattığı hikayelerden bir kaçı şöyle:

teyopehlivanBir gün Hasankale’de belediye otobüsüyle ABD’ye gidiyorum, bir baktım yolda Demi Moore’un arabasının tekeri patlamış, neyse gardaş indim aşağı, bir dakika sürmedi lastiği tamir ettim. Bunun üzerine demi, beni yemeğe davet etti. Bende kıramadım gittim. Demi teşekkür için beni yanağımdan öptü. ben de onu yanaklarından öptüm.
Demi, bir daha öper misen, dedi. Neyse bende birdaha öptüm. Demi bana, sen doğulusun bir daha öp bakayım; bende öptüm. İkinci kez öptüğümde demi, seni tanır gibiyim, Erzurumlusun. Üçüncü öpüşümde demi bu kez, vallahi ben seni tanıdım, Sen Hasankale’li teyo pehlivansın, dedi.

Vallahi bende şaşırdım. Demi beni üç kez öpüşte tanıdı.

Birgün gahvede oturiram, telefon çaldi. Pehlivan seni istirler diye seslendiler. Gahtım baktım, ariyan bizim kars valisi:

-Pehlivan Sarıgamış’ta denize bir cip düşdi! biz uğraştık ama çıkardamadık. Buradakiler dediler ki bu cipi denizden çıkartsa
Hasangalalı teyo pehlivan çıkardır. “Allahını seversen gel bize yardım et” diye yalvardı. Bunun üzerine gahtım bindim ata. Gettim Sarigamış’a.
Atladım denize, suya bir dumdum, cip suyun dibinde.
Bir goluma cipi taktım, öteki golumunanda gulaç atmaya başladım ve cipi sudan çıkardım. Ama gardaş cip bene çok ağır geldi. Tikkatli baktım ne görim, meğerse cipe bir de vapur takılmış. Bende gendi gendime ola bir cip bu kadar ağır olmaz diyirdim.

Rahmetli Atatürk’ün yanında oturuyorum. Gazi, İngiltere Cumhurbaşkanı ile satranç oynuyor. Hem de iddialı bir karşılaşma. Atatürk, Cumhurbaşkanı’na dedi ki, ‘Yenersem bana ne vereceksin’ İngiliz Cumhurbaşkanı, ‘Sana Kuzey İrlanda’yı veririm’ dedi. Buna karşılık Atatürk de, ‘Ben de yenilirsem sana Doğu Anadolu’yu vereceğim’ diye konuştu. Ben hemen itiraz ettim ve Atatürk’e, ‘Bizim ev n’olacak’ dedim. O zaman büyük Atatürk, ‘Teyyo Pehlivan’ın evi hariç’ dedi. Bu kez İngiltere Cumhurbaskanı itiraz etti ve ‘Teyyo Pehlivan’un evi yoksa ben Doğu Anadolu’yu ne yapayım’ dedi ve satranç oynamaktan vazgeçti.

Türkiye işgal altında, her taraf yakılıyor, yıkılıyor. Bizim Pasinler’e henüz düşman ayak basmamış. Bir sabah uyuyorum, komşular ”Yetiş Teyo Pehlivan. Ermeni uçakları Pasinler’i bombalıyor” diye feryat ediyor. Kispetimi giydim ve dışarı çıktım. Baktım Ermeni uçakları, bomba yağdırıyor. Yerden bir taş alıp yaradana sığındım ve uçağa fırlattım. Taş pilotun kafasına isabet etti. Sarsılan pilot, aşağı baktı ve ‘Yine mi sen Teyyo’ dedikten sonra öldü.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Aşık Mevlüt İhsani

1928 yılında, Şenkaya’nın (1950 yılına dek Sarıkamış’a bağlı olan) Çermik köyünde doğdu. Asıl adı Mevlüt …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.