Vasili Belov hayatını kaybetti

Rus yazar Vasili Belov 80 yaşında hayatını kaybetti. Belov’un yaşadığı Rusya’nın kuzeybatısındaki Vologda yönetimi, dün yazarın öldüğünü duyururken, bugün yapılan hükümet açıklamasında Belov’un ölüm nedeni hakkında bilgi verilmedi.

Köylü bir aileden gelen Belov, babasının 2. Dünya Savaşı’nda ölmesinin ardından ailesine yardımcı olmak için çalışmaya başlamıştı.

İlk şiir kitabını 1961’de yayımlayan ve Sovyetler döneminde de prestijli ödüller alan Belov, 1966 yılında çıkan “Business as Usual” romanının ardından tanınmaya başlandı.

Romanında köyünden ayrılan bir çiftçinin hikayesini anlatan ve kitapları milyonlarca satan Belov, eski Rus geleneklerini öven ve kentleşmeye karşı çıkan “köy nesiri” edebi akımının en göze çarpan temsilcilerindendi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve diğer yetkililer, Belov’ın ailesine başsağlığı dilerken, Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, “Kitapları bizi daha sevecen ve iyi yapıyor” dedi.

Belov, Cuma günü memleketi Timonikha köyünde toprağa verilecek.

Bu yazılar ilginizi çekebilir

Kitap temizleme cihazı

Bu cihaz kitaplarda oluşan tozlanmaları, oluşan bakterileri yüzde yüz oranında temizliyor. ‘Book Shower’ isimli “kitap …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.